Plugins - Simple Custom Post Order - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (15 entries)

en: Check to reset order of Post Types
fr: Cocher pour réinitialiser l’ordre des types de publications

en: Check to include other custom post types. You will need to update your settings after enabling this option.
fr: Cocher pour inclure d’autres types de publications personnalisés. Vous devrez mettre à jour vos réglages après avoir activé cette option.

en: NOTICE: This is for advanced users only.
fr: Attention : uniquement pour les utilisateurs avancés.

en: Show advanced view of Post Types
fr: Afficher la vue avancée des types de publication

en: Check to see advanced view of Post Types
fr: Cocher pour voir la vue avancée des types de publications

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Check to Sort Taxonomies
fr: Cocher pour trier les taxonomies

en: Check All
fr: Tout cocher

en: Check to Sort Post Types
fr: Cocher pour trier les types de publication

en: Settings Updated.
fr: Réglages mis à jour.

en: Simple Custom Post Order Settings
fr: Réglages de Simple Custom Post Order

en: Dismiss this notice.
fr: Ignorer cette notification.

en: Get started !
fr: Commencer !

en: Thank you for installing our awesome plugin, in order to enable it you need to go to the settings page and select which custom post or taxonomy you want to order.
fr: Merci d'avoir installer notre géniale extension, pour l'activer vous devez vous rendre sur la page des réglages et sélectionner quel type de publication personnalisée ou taxonomie vous souhaitez ordonner.

note: Description of the plugin
en: Order Items (Posts, Pages, and Custom Post Types) using a Drag and Drop Sortable JavaScript.
fr: Ordonnez des éléments (articles, pages et types de publication personnalisés) en utilisant un glisser/déposer en JavaScript.
